Casus Telefon

Casus Telefon

Casus telefon ifadesini ilk defa duyan kişilerin bu cihaz hakkında farklı tahminler olmaktadır. Fakat genel olarak insanlar bunun telefon dinleme cihazı olduğunu düşünmektedir ki bu doğru bir tahmindir. Fakat klasik anlamdaki telefon dinleme cihazları ile arasında ciddi farklılıklar vardır. Bilindiği gibi söz konusu cihazlar çok küçüktür ve gizli bir yere yerleştirilerek dinleme yapılır. Fakat burada bahsedilen cihazın çalışma sistemi çok farklıdır.

Casus yazılım adı verilen program, bilişim teknolojinin insanlara sunmuş olduğu hediyelerden birisi olarak tanımlanabilir. Daha önceki zamanlarda sıradan olarak kabul edilen insanların telefon dinlemesi yapması mümkün değil iken bu yazılım sayesinde mümkün hale gelmiştir. Bu yazılımın yüklü olduğu mobil cihaz adeta bir casusa dönüşmekte ve bundan dolayı da söz konusu cihaza casus telefon denilmektedir. Bu telefonlar ayrı bir cihaz olmayıp takip edilmek istenen kişinin kullandığı telefonlardır. Dolayısıyla da insanların cihazı nereye yerleştireyim gibi bir sorunu bu telefon takip yönteminde yoktur.

Casus Telefon Neler Yapar?

Casus telefon kullanıcıların beklentilerini tam olarak karşıladığı gibi çoğu zaman söz konusu beklentilerin üzerine dahi çıkar. Bundan dolayı da kullanıcıların genel olarak rahat ettiklerini ve istedikleri her türlü bilgiyi buradan elde ettiklerini söylemek yanlış olmayacaktır.

Telefon dinleme yazılımı yüklü telefonlar üzerinden elde edilecek bilgiler oldukça fazladır. Söz konusu bilgilerden bazılarının şu şekilde olduğu söylenebilir:

  • Telefon hattı üzerinden yapılan görüşmelerin dinlenmesi
  • GPS özelliğinin aktif hale getirilmesi ile anlık olarak nokta atışı konum tespiti
  • Ortam dinlemesi
  • İlgili cihaz üzerinden girilen internet geçmişi öğrenme
  • Sosyal medya hesaplarının takip edilmesi
  • Mobil uygulamalar üzerinden yapılan görüşmelerin ve işlemlerin takibi
  • Cihazın ekranında yapılan işlemlerin izlenmesi

Yukarıda yer alan işlemler casus telefon tarafından yapılmakta ve bu bakımdan kullanıcıların beklentilerinin dahi üzerine çıkmaktadır. Dolayısıyla da bu cihazların insanların yaşam kalitesini direkt olmasa dahi dolaylı olarak arttırdığı söylenebilir.

İnsanların casus telefon kullanırken dikkat etmesi gereken hususlardan bir tanesi kullanılan yazılımların lisanslı olmasıdır. Bu husus, programların güvenli olduğunu gösteren çok önemli bir ayrıntıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir